Merhaba, arkadaşlar.  

Sizlerden sıkça gelen bir soru var. ‘Hocam, bütçem kısıtlı. Güncel makinalara gücüm yetmiyor. Falanca makinayı alabilirim ama yıl olmuş 2021, bu makine hala iş yapar mı?’ 

İşte bugün birlikte bu sorunun cevabını arayacağız. İlginizi çekerse haydi buyurun… 

 

Bugün yapacağım karşılaştırmayı yanlış anlamanızı istemem. Elbette, elma ile armudu, sap ile samanı birbirine karıştırmamak lazım. Elbette, her bir ekipmana, her bir fotoğraf makinasına hak ettiği değeri vermek lazım. Derdim, çok iyi ekipmana, çok iyi fotoğraf makinasına çamur atmak değil. Derdim, biraz geride kalmış, biraz demode olmuş, dolayısıyla fiyatı daha uygun hale gelmiş fotoğraf makinalarının da hala kullanılabilir ve hatta güzel işler yapabilir olduğunu göstermek. 

Bu nedenle gittim kendime ikinci elden bir makine aldım. Bu makine Fujifilm X100S. Belki bazılarınız bu makinanın adını bile duymadınız. Zira bu makine Ocak 2013’de piyasaya sürülmüş. Yani şu anda 8 yaşında. Ben bunu ikinci elden 2500 TL civarında aldım. Aldığımdan beri dolaşırken boynumdan düşürmüyor ve bu makine ile fotoğraf çekiyorum.  

Yine birçoğunuzun bildiği gibi benim bir Fujifilm X-T4 makinam var. Bu ise kendini kanıtlamış, çıktığı andan bu yana kendi kategorisinde en iyi makinalar arasında en başlarda yer almış bir makine.  

Bugün sikletleri aynı olmasa da bu iki makinayı karşılaştıracağım. Tekrar ediyorum bu iki makine aynı kategoride değil. X-T4 çok daha yeni jenerasyon ve çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Kullanıcısı olarak bana sunduğu imkanlar, kalite ve kolaylıklar inanılmaz. O yüzden onu çok severek kullanıyorum. Ama cevabını aradığım soru, eğer bir X-T4’e değil de X100S’e sahip olsaydım ‘fotoğraf’ çekemez miydim, fotoğraf kalitem nasıl etkilenirdi. İşte bu açıdan karşılaştıracağım.  

Temel birkaç teknik özelliği bilerek fotoğraf çekelim ve karşılaştırmamızı ona göre yapalım.  

  • X100s’de 16 megapiksel X-Trans 2 sensör ve EXR Prosesör 2 işlemci var. X100s lensi değiştirilemeyen kompakt sınıfta bir makine ve üzerinde sabit 23mm f/2 lens var. Az önce söylediğim gibi fiyatı ikinci el pazarında 2.500 TL.  
  • X-T4’de ise 26 megapiksel X-Trans 4 sensör ve X-Prosessör 4 işlemci var. İki sistemi eşdeğer tutmak için 23mm f/2 lens takılmış bir X-T4’ün fiyatı, videoyu çektiğim bu günlerde, Fujifilm Türkiye’nin sitesinde 17.500 TL civarında.  

Madem ki işe ‘fotoğraf’ gözü ile bakıyoruz. O halde ikisi ile de çekilmiş aynı ayarlar ve çekim parametreleri ile çekilmiş kareleri değerlendirerek işe başlayalım. 

İlk olarak çektiğim portrelere bakalım.  

Ekranın sol tarafında X-T4 ile çekilmiş, sağ tarafında ise X100S ile çekilmiş portreleri görüyorsunuz. X-T4 ile çekilen 26 Megapixel olduğu için bir parça daha büyük görüyor. Aynı bölgelere %100 yaklaştığımızda, netlik ve keskinlik açısından her ikisinde de harika sonuçlar olduğunu görüyoruz. Şu saç tellerine bakın lütfen. Her ikisinde de teker teker sayılabilecek neredeyse… 

Gelin bir başka fotoğrafa bakalım. Bu sefer RAW dosya değil de jpg üzerinden bakalım. 

Solda yine X-T4, sağda X100s var. Çiçeklere %100 yaklaştığımızda her ikisinde de harika detayları görüyorsunuz.  

Bir de balkonumuzda çekeceğimiz dış ortam fotoğraflarına bakalım. Her zaman ki gibi solda yine X-T4, sağda X100S var. Sonuç yine her ikisinde de harika detaylar ve keskinlik. 

Son olarak X100S ile çektiğim birkaç fotoğrafa da bakalım ve sonra son değerlendirmemizi yapalım… 

Evet arkadaşlar. Elbette günümüzün teknolojisi ile üretilmiş yeni nesil makinalar birçok kolaylık, birçok özellik ve cazip şeyler sunuyorlar ama gördüğünüz gibi yaklaşık 2500 TL’ye ikinci elden aldığım ve 8 yıl öncesinin teknolojisi ile üretilmiş bir fotoğraf makinası ile de son derece net, son derece keskin ve güzel fotoğraflar çekmek mümkün.  

İş video tarafına gelince durum değişiyor tabi. 8 sene önceki video yetenekleri, bugünki makinaların video yeteneklerinin yanında çok amatör kalıyor.  

Ama niyeti fotoğraf çekmek olan değerli arkadaşlarıma sesleniyorum. En yeni teknoloji, en iyi, en pahalı fotoğraf makinası alamadım diye karalar bağlamayın. Bütçenize uygun herhangi bir makine ile de yapmak istediklerinizi yapabilir, çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Çünkü makine sadece bir araç, o fotoğrafı çeken aslında sizsiniz…