Merhaba arkadaşlar,   

Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Umarım keyifleriniz yerindedir.   

Eğer bu videoyu yayınlandığı dönemde izleyenlerdenseniz 2019 yılının son günlerini yaşıyoruz ve ben 2019 yılının son videosunu yüklemiş oldum bu video ile.   

Bu videoda sizlere iki farklı yeniyıl hediyesi vermek istiyorum. Nasıl mı?   

Haydi buyurun…  

 Youtube aboneliğim 2007 yılına dayansa da aktif video yükleme sürecim 2019 yılında başladı. Çünkü 2019 yılında emekli oldum, daha doğrusu kendimi emekli ettim. Normal şartlarda çalışabilecek durumda iken, fotoğrafla ile daha fazla ve daha etkin uğraşmak istediğim için profesyonel işimi bıraktım. Çünkü çalışırken hep “fotoğraf benim nefes alma aralıklarım. Mümkün olsa 24 saat fotoğraf ile uğraşırım” diyordum. Artık uğraşabiliyorum, mutluyum.  

 Youtube kanalı ise iki açıdan benim için önemli. Öğreniyorum ve öğretiyorum.  

Öğreniyorum, çünkü video benim için yeni bir alan. Bu alanda üretmek için, iyi bir şeyler ortaya koyabilmek için araştırıyorum, okuyorum, deniyorum ve kendimi geliştirebilmek için inanın çok çaba sarf ediyorum. İşin hoş tarafı, ilk videolarımdan bu yana doğru baktığımda yol aldığımı da görüyorum ama alacak daha çok yolum olduğunu da biliyorum… 

 İkinci bacakta ise beni mutlu eden şey bir şeyler öğretiyorum. Fotoğraf ile dolu dolu geçen yirmi yılı aşkın birikimimi bu videolar aracılığıyla paylaşıyorum. Yalın ve anlaşılır olarak anlatmaya gayret gösteriyor, örneklerle güçlendirmeye çalışıyorum. Sizlerden geri besleme bilgileri geldikçe çok mutlu oluyor, olumlu/olumsuz her geri besleme bilgisine dönüş yapıyorum. Eleştirileri, gelişme fırsatları olarak ele alıyor ve üzerine gitmeye çalışıyorum.  

 Bu süreçte beni destekleyen sizlere bugün iki küçük yeni yıl hediyesi vermek istiyorum.  

 İlk hediyem, 10 farklı ilde 13 ayrı sunum ile fotoğraf severler ile paylaştığım “Kuzeyin Büyüsü” sunumu. Arkadaşım Ahmet ile birlikte 2018 yılının başında gerçekleştirdiğimiz Norveç – Lofoten adalarında çektiğim fotoğraflardan oluşan sunumu şimdi birlikte izleyelim.  İkinci hediyemi sunumdan sonra açıklayacağım. 

 Umarım beğenmişsinizdir.  

 Norveç, Lofoten adaları gerçekten çok ihtişamlı ve çok güzel yerler. Ancak kuzey ışıkları, kelimenin tam anlamı ile nefes kesici bir deneyim. İzlemek, büyüsüne kapılmak ve fotoğraf çekmek arasında öylece kalakaldığım nadir durumlardan birisi…  

Umarım sizin de bir gün fırsatınız olur, görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.  

Gelelim ikinci hediyemize.  

Kanalıma abone iseniz ve az önceki fotoğraf sunumu içerisinde kaç adet kuzey ışıkları fotoğrafı geçtiğini 26 Aralık-31 Aralık tarihleri arasında aşağıya yorum olarak eklerseniz, Udemy kanalımda 150 TL’ye satılan “Etkili Fotoğraflar İçin Kompozisyon” eğitim setimi ücretsiz olarak size hediye ediyorum.  

İşin içinde öyle hileli, yanıltmalı soru, trick falan yok. Soru basit, cevap basit. Kaç tane kuzey ışığı fotoğrafı var. Videonun sonuna doğru gire timelapse setinin tamamı 1 fotoğraf sayılıyor. Haydi bakalım, doğru cevaplara yeni yıl hediyesi gelecek… 

 Bugün biraz farklı bir video yaptık. Bir parça 2019 yılının muhasebesi, bir sunum ve birkaç hediye ile videomuzu tamamladık. Umarım beğenmişsinizdir.  

 Yeni yılda, yeni ve eğitici videolar ile birlikte olana kadar hoşçakalın diyor, şimdiden yeni yılın size ve sevdiklerinize mutluluklar getirmesini diliyorum. Esen kalın…