Şu günlerde eve kapandık ya, pozitif tarafından bakıyorum olaya, fotoğraf camiasındaki hemen herkes evde yaratıcı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu da yaratıcılığımızı geliştirmek adına bize değer katıyor, yeni bir şeyler öğrenip, yeni bir şeyler deniyoruz.  

Geçenlerde canım sıkıldı, farklı bir şeyler yapayım dedim. Evde herkesin yapabileceği şekilde kağıt ve ışık kullanarak soyut bir şeyler çektim. 

Belki denemek istersiniz diye çekim sürecimi sizlerle paylaşmak için bu videoyu çektim.  

Haydi buyurun. 

Aslında etrafınızda gördüğünüz her şey fotoğraf malzemesi olabilir. Yeter ki ışık olsun ve  bizde de istek olsun. Bugün sizlerle birlikte gerçekten çok basit bir malzemeyle yani kağıt ile fotoğraf çekeceğiz. Ama kağıdı üzerine koyacağımız ve alttan ışıklandırabileceğimiz bir cama ihtiyacımız olacak.  

Tam oğlumun odasından yürüttüğüm çerçeveyi bozacaktım ki yakalandım. Hem oğlum, hem eşim yüklendiler ve çerçeveyi elimden aldılar. Ama sağ olsunlar, komşudan yardım geldi ve bir camlı sehpa tedarik edildi.  

Gelin şimdi malzemelere topluca bakalım… 

Öncelikle elimizde bir parça cam olmalı. Bu camın herhangi bir özelliği yok. Alttan ışık vereceğiz ve üstüne koyacağımız kağıtları aydınlatacağız. Koşudan bana gelen sehpanın camı, bir parça işlem görmüş. Sanırım buna kumlama diyorlar. Bu alttan vereceğim ışığın difüze edilmesi yani yumuşatılıp yayılması için benim işime yarayacak. Ancak siz evde düz cam bulursanız da sorun yok, gerekiyorsa üzerine bir parça kağıt, tül vb. Gibi bir şey serip ışığı difüze etmek mümkün. 

İkinci ihtiyacımız kağıt. Bildiğiniz düz beyaz kağıt. Bizim evde A4 kağıdı vardı ben onları kullanacağım. Ama daha büyük, daha küçük kağıtlar da olabilir. Tesadüf eseri evde renkli kağıtlarda varmış, bunları da kullanmayı düşüyorum. Ama dediğim gibi mutlaka olması şart değil. 

Kağıtları birbirine tutturmak için ataçlara ihtiyacımız olacak. Ama elinizde yoksa herhangi bir şey olabilir. Örneğin bayanların kullandığı tel tokalar da kullanılabilir. Amaç kağıtları birbirine tutturmak, bunu yapabilecek herhangi bir şey olabilir.  

Son olarak da ışığa ihtiyacımız olacak. Herhangi bir özelliği olan ışık değil. Masa lambası, gece lambası, fener vb. Gibi herhangi bir şey olabilir. Birden fazla olursa ilave ışık olarak kullanılabilir ama şart değil.  

Haydi şimdi kurulumu ve ilk çekimlerimizi yapalım, bakalım. Ben de kağıt ile soyut fotoğraf çekmeyi sizlerle birlikte ilk defa deneyeceğim. Ne çıkacak ortaya ben de bilmiyorum.  

Evet arkadaşlar.  

Birkaç parça kağıt ve birkaç sıradan ışık kaynağı ile bir şeyler yapmayı denedik.  Bana göre şaşırtıcı ve güzel sonuçlar ortaya çıktı. Belki bir makro lensim olsaydı daha ilginç şeyler de olabilirdi. Sizin varsa lütfen deneyin. Birkaç saatimi aldı ama çok eğlendim.  

Umarım size de ilginç gelmiştir ve denemeyi istersiniz.