Geçen hafta sizlerle birlikte cep telefonu fotoğrafçılığı konusunu incelemiştik. Bu hafta da cep telefonu ile daha güzel fotoğraflar çekmek için 10 tane ipucu paylaşacağım.  

Hadi buyurun… 

Geçen haftaki videomuzda, fotoğrafın TEKNİK DOĞRULUK, ESTETİK YOĞUNLUK ve ANLATIM GÜCÜ boyutlarının olduğundan bahsetmiştik. Kaçıranlar için videonun linki sağ üst köşede yer alıyor. ANLATIM GÜCÜ boyutunun, kişinin entelektüel birikimi ile ilgili olduğunu belirtmiştik. O halde ilk ipucumuz ANLATIM GÜCÜ boyutunu geliştirmek için gelsin: 

#1 – ANLATIM GÜCÜ: Bol bol fotoğraf izleyin, fotoğraf üzerinde düşünün, fotoğraf tartışın. Kitap okuyun, film izleyin, çevrenizi gözlemleyin ve kendinizi geliştirin. Entelektüel birikiminizi sadece kendinize yapacağınız bu yatırımla geliştirirsiniz ve kendinize en büyük iyiliği yapmış olursunuz.  

#2 – TEKNİK DOĞRULUK: Cep telefonunuzun fotoğraf/video özelliklerini iyi öğrenin. Şunu bilin ki doğru zaman geldiğinizde cep telefonu sizin eliniz ve gözünüz olacak. Elinizi ve gözünüzü nasıl kullanacağınızı ne kadar iyi bilirseniz, fotoğraf çekerken o kadar rahat edersiniz. 

#3 – TEKNİK DOĞRULUK: Telefonunuzun manuel modunu kullanın. Otomatik mod çekimleri, tıpkı fotoğraf makinalarında olduğu gibi, genel durumlar için geçerli ayarları yapar. Ama kim genel durum fotoğrafı çekmek ister ki? Hepimiz, en özelinin ve en güzelinin peşinde değil miyiz? 

#4 – TEKNİK DOĞRULUK: Pozlama ve netliği kilitleyin. Bir fotoğrafta, teknik doğruluğun en önemli göstergeleri doğru pozlama ve net fotoğraftır. Bu ikisini şansa bırakamazsınız. Telefondan telefona değişmekle birlikte, netliği ve pozlamayı ayarlama ve kilitleme özelliklerini öğrenin ve kullanın. Gerekiyorsa uygulama indirin ve kullanın.  

#5 – ESTETİK DOYGUNLUK: Sade fotoğraflar çekin. Fotoğrafta Sadelik en önemli kompozisyon ögesidir. İzleyicinin ilgisi sadece bizim konumuzun üzerinde olmalıdır. Bunu sağlamak için birçok yöntem mevcuttur. Sade fotoğraflar çekmek için kullanabileceğiniz 7 yöntemi bu videoda anlatmıştım. İzlemenizi tavsiye ediyorum.  

#6 – ESTETİK YOĞUNLUK: Fotoğraflarınızda yönlendirici çizgileri kullanın. İnsan gözü çizgileri takip etmek üzere kodlanmıştır. Eğer yönlendirici çizgileri doğru kullanır ve izleyicinin gözünü fotoğrafın konusuna doğru şekilde götürebilirseniz, fotoğrafınız ilgi çeker, beğenilir. Fotoğrafta yönlendirici çizgileri nasıl kullanacağımıza dair her şeyi bu videoda anlattım. İzlemek için linki takip edebilirsiniz.  

#7 – ESTETİK YOĞUNLUK: Fotoğraflarınızda doğal çerçeveler kullanın. Doğal çerçeveler, bir sayfa dolusu yazı içerisinde daire içine alınmış bir kelime etkisi yapar ve izleyicinin ilgisini sizin konunuzun üzerine çeker. Herşey doğal çerçeve olarak kullanılabilir. Bu konuda şu videoda tüm detayları anlattım. İzlemediyseniz linki takip ederek izleyebilirsiniz.  

#8 – ESTETİK YOĞUNLUK: Fotoğraflarınızı tıka basa doldurmayın. Nefes alma boşlukları bırakın. Fotoğraflarınızda Negatif Alanı etkili bir şekilde kullanın. Böylece, hem fotoğrafınız daha estetik ve sade olacak hem de duygu yüklenebilecektir. Bunu nasıl yapabileceğimiz konusundaki tüm bilgiler için şu videoyu izleyin. 

#9 – ESTETİK DOYGUNLUK: Fotoğrafta kompozisyon kuralları, cep telefonu fotoğrafçılığı için de geçerlidir. Estetik bir fotoğraf, kompozisyon kurallarını bilmek, uygulamak ve gerekiyorsa kuralları bilinçli olarak çiğnemek ile mümkün olabilir. Altın oran, ritim, doku, denge, form, şekil, perspektif gibi Kompozisyon kurallarını öğrenin ve kullanın. Bu konuları öğrenmek için kanalımda fotoğrafta kompozisyon serisi isimli bir izleme listesi ver ve sürekli yeni konular ekliyorum. Takip edebilirsiniz.  

#10 – GENEL: Fotoğraflarınızı düzenleyin. Bunun için Lightroom CC veya Snapseed gibi yazılımları kullanabilirsiniz. Unutmayın ki fotoğrafı çekmek işin sadece bir kısmıdır. Devamında, doğru fotoğrafı seçmek, işlemek ve paylaşmak geliyor. Sürecin devamı da doğru yapılmaz ise fotoğrafınız boşa gidebilir. Bu anlamdaa en iyi yazılımlardan birisi olan Lightroom CC’nin nasıl kullanıldığı konusundaki video eğitim serimi izleyebilir ve sürecin tamamına hakim olabilirsiniz.  

Bu hafta sizlerle, cep telefonunuzu kullanarak güzel ve etkili fotoğraf çekmek için ihtiyaç duyacağınız 10 ipucunu paylaştım. Gelecek hafta buluşmak üzere hoşça kalın diyorum.