Merhaba arkadaşlar; 

Sıkça aldığım sorulardan birisi neden siyah-beyaz fotoğraf paylaştığım? Bu derin bir konu ve belki başka bir videoda anlatırım. Ama sıklıkla aldığım bir diğer soruya bugün bu videoda yanıt vermeye çalışacağım.  

Aldığım soru şu: Fotoğraflarımı nasıl siyah beyaza çeviriyorum. Elbette bunun birçok yolu var. Son dönemlerde, kendi makinamda özelleştirdiğim siyah beyaz ayarları ile doğrudan siyah beyaz çekiyor, gerekirse küçük dokunuşlar yapıyorum. Ancak arşivimdeki fotoğrafları siyah beyaza çevirmek istediğimde kullandığım araçlardan en güçlüsü bence Silver FX Pro aracı.  

Eskiden Nik Color FX adı aldınta bir setin parçasıydı Silver FX. Şimdi bu setin adı DXO Nik Collection oldu. Bilgisayarınıza indirdiğinizde size bir dizi araç sunuyor. Her biri çok güzel sonuçlar veren bu araçlardan ben bugün Silver Efex Pro’yu sizlere tanıtacağım.  

Yazılama ben Lightroom’dan ulaşıyorum ama siz Photoshop altından veya doğrudan yazılımın kendisini çalıştırarak da ulaşabilirsiniz.  

Siyah beyaz dönüşümü için sınırsız olanaklar sağlayan Silver Efex Pro’yu merak ediyorsanız, haydi buyurun. 

 

Evet arkadaşlar, bugün siyah beyaz dönüşüm için gerçek bir hazine olan Silver Efex Pro’yu birlikte inceledik ve bir fotoğrafı siyah beyaza dönüştürdük. Umarım hoşunuza gitmiştir, umarım beğenmişsinizdir. Görüşlerinizi ve Nik Collektionun diğer modülleri ile ilgili de video yapmamı isterseniz yorumlarda belirtin lütfen.