Bugün bir soru ile başlamak istiyorum: Fotoğraf sadece görüneni, olduğu gibi kayıt altına almak mıdır? 

Bu sorunun yanıtı kimilerine göre evet. Kimilerine göre hayır. İşte bugün “hayır” tarafında duran ve görünenin ötesinde fotoğraflar üreten bir fotoğrafçının tekniğini deneyerek biz de fotoğraf çekmeye çalışacağız. Yeni bir yaratıcı teknik öğreneceğiz.  

Eğer merak ediyorsanız, haydi buyurun.  

Pep Ventosa gerçeklik algısıyla oynamayı, bir fotoğraftan yola çıkarak sonra onu dönüştürüp değiştirerek, gördüğümüzü yapılandırmayı ve yeniden şekillendirmeyi seviyor.  Kendi ifadesi ile normalde, “duyularımıza güvenir ve bir fotoğrafta gördüklerimizin genellikle gerçek olduğunu varsayarız” diyor ve soruyor “öyleyse neden çıplak gözle olmayan bir şey yaratmayalım?”  

Ventosa’nın tekniği yalnızca görsel olarak çarpıcı bir görüntü oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda neyi ve nasıl gördüğümüzü sorgulamak için fotografik görüntüleri katmanlar halinde yeniden zihnimize sunar. Bu ilginç tekniği ustası Pep Ventosa’nın web sitesinin linki burada. İncelemenizde fayda var.  

Normalde fotoğraf çekerken belirli bir anı dondurur ya da en fazla hareket netsizliği ile çok küçük bir zaman aralığını izleyicimize aktarırız. Pep Ventosa’nın tekniğinde ise hareket donduruluyor ancak katmanlar haline üst üste getirilerek ve belirsizleştirilerek gözümüzün göremediği bambaşka bir dünya ortaya çıkıyor.  

Lafı hiç uzatmadan örneklerle anlatmaya çalışayım. Tekniği anlamak, algılamak için soğuk bir Ocak gününde hiç üşenmedik, eşimle beraber bindik arabamıza ve tarla ortasında yalnız bir ağaç bulana kadar yol aldık. 

Bu ağacın etrafında 360 derece dönerken, kabaca eşit aralıklarda ağacın fotoğrafını çektim. Daha sonra bu fotoğrafları photoshopta üst üste getireceğim için ağacın ana gövdesinin olabildiğince kadraj içinde aynı yere gelmesine çalıştım. Bunu yapmak için fotoğraf makinamda kılavuz çizgilerini ve elektronik cetveli açtım. Bunları referans alarak ağaç gövdesini merkeze denk getirmeye çalıştım. Ama bu milimetrik doğru olması gereken, olmazsa dert edilecek bir durum değil. Neden böyle söylediğimi birazdan anlayacaksınız.  

Şimdi bu fotoğrafları photoshopta açalım. Ama her bir fotoğraf bir katmana gelmeli.  Bunu yapmak için kullanacağımız fotoğrafları bir dizin içine toplayalım. Sonra photoshopta  File menüsünden  Scripts / Load File into Stack seçeneğini seçelim. Açılan pencerede Browse diyerek fotoğraflarımızı topladığımız dizini bulalım ve PC’de CTRL + A Mac’te Cmd+A tuşuna basarak tüm fotoğraflarımızı seçelim.  Open tuşuna basalım. Gelen pencerede de OK tuşuna basalım.  

Şimdi fotoğraflarımız her biri bir katmana gelecek şekilde açılacak. Fotoğraf ve dosya boyutuna bağlı olarak bu işlem biraz sürebilir. Sabırla bekliyoruz.  

Fotoğraflarımız açıldığında, sondan bir önceki fotoğrafı seçelim. Shift tuşuna basılı tutarken ilk fotoğrafımızı seçelim. Böylece en alttaki fotoğraf hariç, diğer tüm fotoğrafları seçmiş olduk. Şimdi opacity skalasını yavaş yavaş sola doğru çekelim. Benim denemelerimde %25-35 bandında tatmin edici sonuçlar aldım. Ama siz farklı değerleri de deneyebilirsiniz. Ve işte ilk Pep Ventosa efektli fotoğrafımızı yapmış olduk.  

Elbette, her bir katmanı farklı değerlere getirmek, belki bir parça sağa/sola/yukarıya/aşağıya kaydırmak gibi bir sürü şeyi, fotoğrafınızı daha da güzel hale getirmek için deneyebilirsiniz.  

Ayrıca blend modlarını deneyimleyerek daha güzel, daha farklı etkiler yakalamak da mümkün olabilir.  

Yine ayar katmanları açarak, pozlama, renk, kontrast vb. gibi bir sürü işleme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu noktadan sonra fotoğrafınızın nasıl görüneceğine karar vermek sizin elinizde. 

Pep Ventosa efektini gerçekleştirmek için bir ağaç seçtik ve ağacın etrafında 360 derece döndük. Çünkü ağaç dairesel bir obje. Dairesel olmayan objeleri fotoğraflarken, dikey eksende objeye yaklaşmak / uzaklaşmak veya yatay eksende objeye paralel hareket etmek de mümkün. Hemen örneklerini görelim. 

Son bir ipucu. Makinanızda üst üste pozlama seçeneği varsa ve 8-9 kareye kadar üst üste pozlayabiliyorsa, bu tekniği, üst üste pozlamayı kullanarak da yapabilirsiniz. Daha pratik olabilir.  

Evet arkadaşlar. Bazen görüneni değil de görünenin ötesini, çıplak gözün görmediğini çekmek isteriz. Daha önce başka videolarda başkaca yaratıcı teknikleri ele almıştık. Bu videoda da Pep Ventosa tekniğini inceledik. Umuyorum ilginizi çekmiştir, umuyorum beğenmişsinizdir. Yalnız açık havada değil, ev içinde de denenebilecek bu tekniği denemenizi tavsiye ediyorum.